www.pesary.czinfolinka (po–pá 10–16.00 h.)

symbol telefonu

partnerské weby

poradna - ilustrační obrázek

Poradna

Telefonická

Na infolince 732 69 00 89.

Telefonická poradna je k dispozici od pondělí do pátku, 10.00–16.00 h.

Internetová

Prohlédněte si zodpovězené dotazy

Zde máte možnost vznést jakýkoliv dotaz, který se týká gynekologie, urogynekologie a sexuologie. Dostane se Vám odborné odpovědi od specializovaného lékaře.

Z diskrétních důvodů nebude u Vašeho dotazu uveden zadaný e-mail.Váš e-mail:


(Zadejte vaši e-mailovou adresu v případě, že si přejete odpověď přes e-mail.
Zadejte ji také v případě, že nesouhlasíte se zveřejněním svého dotazu (viz dále).)

Dotaz:Nesouhlasím se zveřejněním dotazu.
(Opověď Vám zašleme na e-mail.)dotazy - ilustrační obrázek

Dotazy

otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala, je mi 39 let a před sedmi měcíci jsem porodila druhé dítě. Po porodu mi začla z pochvy vylézat sliznice dělohy /vypadá to jako vajíčko/. Snažím se cvičit cviky na posílení pan. dana, ale nepradidelně. Lékař mi oznámil, že cvičením nic nepokazím,ale mi moc nepomůže, že mám zkusit plastiku. Nevím, zda je to opravdu řešení.
Děkuji za odpověď

odpověď

Podpůrné pesary řeší pokles dělohy, a proto by Vám pesar měl pomoci. Pokud chcete řešit Váš problém zatím pouze konzervativní cestou, vzhledem k Vašemu věku doporučuji Kostkový pesar, který se zavádí jako tampon a tak je možnost si jej např. na noc vyjmout a ráno zavést, nebo dle potřeby. Více v návodu na našich stránkách www.pesary.cz Důležité je určit správnou velikost pesaru, proto je nutné navštívit gynekologa, který velikost určí. Pesar lez objednat na dobírku. V případě potřeby volejte na tel. č. 603 825 709.


otázka

Dobrý den. Ráda bych se zeptala jsem ve 31. týdnu a při poslední kontrole mi lékař oznámil že mám proměklý čípek a zévní branku otevřenou na prst a vnitřní je uzavřena. Chce mi zavést nějaký kroužek aby se nadzvedl tlak na čípek a už jsem se dál neotvírala. Není kroužek nějak nebezpečný co se pak týče předčasneho otevírání a odtoku plodové vody? A celkově při nečekaném porodu?? V minulém těhotenství jsem musela jít ve 30. týdnu na ukončení těhotenství z výskytu náhle VVV CNS. Tak mám teď poněkud strach.
Děkuji za odpověd Tomanová

odpověď

Váš lékař má zřejmě na mysli tzv. cerklážní pesar. Pesary zn. Dr. Arabin jsou pružné, ze silikonu. lze je přehýbat a tedy bezbolestně ambulantně zavádět. Pomocí cerklážního pesaru jsou léčeny těhotné ženy, u kterých je záměrem odlehčit tlak na děložní hrdlo a tím možná zabránit předčasnému porodu. Jedná se o konzervativní cestu řešení tohoto problému. Pesar se může nechat zavedený až do termínu porodu, kdy je spontánně vypuděn.


otázka

Dobrý den, je mi 55 let a jsem měsíc po laparoskopickém odnětí dělohy a vaječníků /myo v děloze/. Po operaci trpím inkontinencí např. při nucení na stolici, při shýbnutí apod. Pomohlo by mně zavedení pesaru i když nemám dělohu? Procvičuji svaly pánevního dna, farmakoterapie není možná /zánět střev/ a operační léčbu po této špatné zkušenosti odmítám.
Děkuji za odpověď. Jana

odpověď

Dobrý den, podpůrný pesar by měl pomoci.
Je ale také možné zvážit ještě - vzhledem k Vašemu nízkému věku - operační korekci.


otázka

Dobrý den. Moje maminka *1942 má vyhřezlou,sníženou dělohu a močový měchýř. Lékař v nemocnici zavedl kroužkový pesar č.9, kostkový pesar č. 5 (45mm). Oba typy nedrží.Odstranění dělohy operací není možné z důvodu dalších onemocnění.Existuje v ČR nemocnice, která by dokázala mamince pomoci? Její stav je akutní. Děkuji za pochopení Zuzana

odpověď

Maminku objednejte ke mně do specializované ambulance v Praze, GONA, tel. 221085288. Až ji vyšetřím, zkusím navrhnout nějaký postup…

S pozdravem MUDr. Horčička


otázka

Dobrý den, moc bych od Vás potřebovala radu. Moje maminka (75 let), velmi pracovně čilá, společenská, má velké potíže s vyhřeznutou dělohou. Gynekolog jí před nějakou dobou doporučil pesar, který jí také zavedl. Minulý měsíc jí však vypadl a i po opakovaném zavedení lékařem jí vypadává. Potřebovala by podle jeho slov pesar větší velikosti, ale ten se pokoušíme sehnat po lékárnách i nemocnicích, nikde ho však nemají. Lékař tvrdí, že se už nevyrábí. Tady však čtu, že Vám ho dodává německá firma. Nevím ani jak a jakou velikost objednat a zda jde o tentýž výrobek, tedy podpůrný prostředek pro výrazně (snad jako celá pěst) vyhřeznutou dělohu. Velmi prosím o odpověď, maminka je velmi nešťastná. J. z KM

odpověď

Pro Vaši maminku bude zřejmě vhodný miskový pesar s perforací, popř. silný kroužkový pesar. Vše o těchto pesarech, vč. návodů naleznete na našich webových stránkách.

Jaký pesar gynekolog mamince zaváděl a jakou velikost? Pokud lékař určí potřebnou velikost můžeme Vám pesar samozřejmě zaslat na dobírku.

Je také možnost seznámit pana doktora s našimi www.pesary.cz a on mamince, jakožto své pacientce, správný pesar jistě vybere a doporučí.

Pro operativnější řešení mi zavolejte na tel. 603 825 709 a můžeme domluvit postup.

Jitka Červenková


otázka

Dobry den, mohla by jste mi prosim poradit. Pred 1,5 se mi narodila 2dcera. Vse bylo v poradku, az zhruba pred 3mesici v kterych musim priznat jsem dceru brala na prochazky casto bez kocarku a hodne ji nosila (10kg) mi zacly hodne vylezat stydke pysky a clitoris. Je to velmi neprijemne, byla jsem u sveho gynekologa, ten mi bohuzel rekl, ze mi hodne klesla deloha. Dal mi domu brozurky s cviky a ja jsem si myslela, ze budu cvicit. Bohuzel nemam na to pri tolik prace s detmi vubec silu a ani naladu. Co myslite vy, nepomohl by mi se zpevnenim nejaky druh pesaru, nebo stimulator? Nadvahu nemam a jine potize take ne. Moc prosim o brzkou odpoved. Čadilova

odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz a důvěru. Je velká škoda, že necvičíte. Pokles dělohy v počátcích se dá procvičováním pánevního svalstva zmírnit, nebo i zastavit. Doporučuji trochu času si přeci jenom udělat, minimálně si svaly pánevního dna občas "připomeňte" opakovaným stahováním v oblasti pochvy.

Co se týče pesaru. Pro Vás by byl zřejmě vhodný kostkový perforovaný pesar, který si pacientka zavádí jako tampon. Ráno se zavede, večer vyjme. Rozhodně Vám nezpevní svalstvo, ale určitě Vás zbaví nepříjemných pocitů. Prokonzultujte používání pesaru s Vaším gynekologem a pokud máte další dotazy, kontaktujte mne na tel. 603825709, ráda pomohu. Jitka Červenková