www.pesary.czInformace a objednávky

symbol telefonu

partnerské weby

Stále více žen
trpících inkontinencí
nebo descenzem využívá
podpůrný pesar jako
diskrétního spojence.

Od října 2021
HRADÍ AŽ 80 %
CENY PESARU
POJIŠŤOVNA!

FAQ – kostkový pesar

Kostkové pesary se používají při léčbě určitých forem inkontinence (mimovolný únik moči nebo stolice) a při potížích, které vznikají poklesem pochvy, dělohy, měchýře nebo střeva. Tyto poklesy mohou být vyvolány např. vrozenou slabostí vazivové tkáně, nedostatkem hormonů po přechodu nebo těhotenstvím a porodem. Pomocí léčby pesarem – podporované krémy obsahujícími estrogen a cvičením pánevního dna – se často podaří potíže zlepšit tak, že můžete pesar vyměnit za menší nebo se bez něj dokonce obejít.

Kostkové pesary se také osvědčily jako pomůcka k vyhlazení jizev po operaci, k léčbě zúžené pochvy a k přípravě tkáně před plánovanými operacemi.

Jak působí kostkový pesar?

Plochy kostkového pesaru vyklenuté dovnitř se pevně přisají na stěnu pochvy a hrany kostky podepírají tkáň. To působí proti propadnutí resp. poklesu pochvy, dělohy, měchýře a střeva.

Jaký pesar je vhodný právě pro mě?

Kostkové pesary nabízíme v různých velikostech (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 atd.). Výběr správné velikosti je předpokladem správné léčby a vymizení potíží. Váš lékař Vám správnou velikost doporučí. Pesar by měl být vybrán tak, aby dobře držel v poševní tkáni také při kašlání a tlačení. Po několika týdnech resp. měsících lékař zkontroluje, zda je třeba případně vyměnit velikost pesaru za menší.

Všechny kostkové pesary jsou také v provedení s otvory – perforované. Tyto pesary se tak silně nepřisají, a proto se dají lépe vyjmout. Kromě toho může lépe odtékat poševní sekret.

K léčbě extrémního poklesu pochvy a dělohy je Vám k dispozici tandemový pesar. Skládá se ze dvou k sobě spojených kostek. Přičemž spodní kostka podpírá močovou trubici a horní kostka se stará o správnou polohu pesaru. Tandemový pesar se rovněž vyrábí v různých velikostech (6/5, 5/4, 4/3, 3/2, 2/1, 1/0) a je vždy s perforací.

Kostkové pesary jsou vyrobeny ze silikonu, který je vyvinutý speciálně k lékařským účelům a neškodí tkáni. Pesary si můžete snadno zavést a znovu vyjmout sama. Každá žena by měla používat vlastní pesar.

Jak si kostkový pesar zavedu?

Pesar byste si měla zavést do pochvy vždy ráno a večer jej znovu vyjmout. Tak si může citlivá poševní tkáň přes noc odpočinout. Ve zvláštních případech je možné nechat si pesar zavedený i přes noc, příp. je možné na noc vyměnit kostku za menší. Řiďte se pokyny svého lékaře.

Předtím než začnete se zaváděním pesaru, měla byste si umýt ruce. Ke snadnějšímu zavádění pesaru se osvědčilo použití lubrikačního gelu, nebo použijte krém obsahující estrogeny, který Vám doporučí Váš lékař. Krém nebo gel naneste na hrany kostky.

Jsou různé vhodné polohy ke snadnému zavedení pesaru. Pomoci Vám může, když si vestoje opřete jednu nohu o hranu postele. Mnohé ženy si pesar zavádějí snadněji v podřepu nebo vleže. Můžete se také s lehce pokrčenýma nohama opřít o zeď a pesar si zavést v této poloze. Je třeba vyzkoušet více možností, abyste našla polohu, která Vám bude nejvíce vyhovovat.

Pesar se zavádí do pochvy složený, resp. stlačený jako tampón se šňůrkou dolů. Umístěte pesar do polohy, kterou Vám ukázal Váš lékař. Dbejte na to, abyste složenou kostku vložila do pochvy co nejdále. Kostkový pesar je správně umístěn, když netlačí.

Jak kostkový pesar vyjmu?

Také před vyjímáním pesaru byste si měla umýt ruce. Pochvu můžete navlhčit lubrikačním gelem. Nejprve zatáhněte za šňůrku na kostce co nejvíce dolů, až ucítíte lehký odpor svalstva pánevního dna, pak zatáhněte za šňůrku různými směry. Doporučujeme polohu v podřepu. Potom ukazováčkem nebo prostředníčkem (nepoužívejte nic jiného na pomoc) uvolněte hrany kostky od stěny pochvy a pomocí šňůrky kostkový pesar z pochvy celý vyjměte. Při vyjímání kostkového pesaru nepoužívejte žádnou další pomůcku. Pokud máte problém s vyjmutím pesaru, nechte si ho v následujících dnech vyjmout lékařem.

Pesar omyjte teplou vodou s jemným intimním mýdlem. Následně pesar dobře opláchněte a nechte jej usušit. Dezinfekce a sterilizace není nutná. Pokud přesto chcete pesar sterilizovat, stačí krátce 1-2 min. povařit v dostatečném množství vody.

Ke správné hygieně a péči o intimní místa použijte např. dámské intimní mýdlo s nízkou hodnotou pH (3,8 až 4).