www.pesary.czInformace a objednávky

symbol telefonu

partnerské weby

Stále více žen
trpících inkontinencí
nebo descenzem využívá
podpůrný pesar jako
diskrétního spojence.

Od října 2021
HRADÍ AŽ 80 %
CENY PESARU
POJIŠŤOVNA!

FAQ – urethra (uretrální) pesar

K čemu slouží léčba uretrálním pesarem?

Urethra pesary se používají zejména k léčbě stresové inkontinence (mimovolný únik moči) a při potížích, které vznikají poklesem pochvy, dělohy a měchýře. Tyto poklesy mohou být vyvolány např. vrozenou slabostí vazivové tkáně, nedostatkem hormonů po přechodu nebo těhotenstvím a porodem. Pomocí léčby pesarem – podporované cvičením pánevního dna a příp. krémy obsahujícími estrogen – se často podaří potíže trvale zlepšit.

Jaké má účinky urethra pesar?

Zesílení na horním okraji pesaru (kalota, oliva) posunuje přechod mezi měchýřem a močovou trubicí nahoru a tím zabraňuje tomu, aby při zátěži jako např. při kašli nebo pohybu unikala mimovolně moč. Předpokladem pro používání urethra pesaru je to, že pacientka neprodělala žádnou vaginální operaci pánevního dna s poševní plastikou. Kromě toho by měla mít alespoň omezeně nosné pánevní dno.

Jaký pesar je vhodný právě pro mě?

Výběr správné velikosti je předpokladem správné léčby a vymizení potíží. Urethra pesary nabízíme v různých velikostech (45 až 100 mm). Váš lékař zjistí, jaká velikost je pro Vás vhodná. Zvolí pro Vás ten nejmenší pesar, který bude ještě bezpečně držet. Po zavedení byste měla provést test účinnosti tím, že několikrát zakašlete, zatlačíte a budete se pohybovat. Po testu lékař zkontroluje, zda-li pesar zůstal na původním optimálním místě. Při kašlání nebo vestoje by Vám neměla unikat mimovolně moč, na druhou stranu je důležité, abyste se mohla bez problémů vymočit.Lékař určí nejlépe velikost pesaru pro Vás pokud budete ležet a budete mít plný močový měchýř. Po zavedení a zmíněném testu účinnosti má uretrální pesar odstranit inkontinenci okamžitě.

Po několika týdnech resp. měsících lékař zkontroluje, zda je třeba případně vyměnit velikost pesaru za jinou. Často je nutné po 1 až 2 měsících přejít z důvodu uvolnění tkáně na větší velikost pesaru. Pokud nemůžete kalotu vložit např. kvůli jizvám v pochvě na správné místo, navrhne Vám lékař za účelem vymizení jizev vyměnit urethra pesar na pár měsíců za kostkový.

Pesary jsou vyrobeny ze silikonu, který je vyvinutý speciálně k lékařským účelům, je flexibilní a neškodí tkáni. Urethra pesary obsahují pružinky, které mu zaručují stálost tvaru. Pesar si můžete snadno zavést a vyjmout sama. Každá žena by měla používat vlastní pesar.

Jak si urethra pesar zavedu?

Pesar byste si měla zavést do pochvy vždy ráno a večer jej znovu vyjmout. Pesar můžete nosit i při zátěži jako např. při sportu.

Předtím než začnete se zaváděním pesaru, měla byste si umýt ruce. Použijete-li při zavádění lubrikační gel, dá se kalota podstatně snadněji umístit.

Jsou různé vhodné polohy ke snadnému zavedení pesaru. Pomoci Vám může, když si ve stoje opřete jednu nohu o hranu postele. Mnohé ženy si pesar zavádějí snadněji v podřepu nebo vleže. Můžete se také s lehce pokrčenýma nohama opřít o zeď a pesar si zavést v této poloze. Je třeba vyzkoušet více možností, abyste našla polohu, která Vám bude nejvíce vyhovovat.

Pesar se zavádí složený, resp. přeložený do pochvy. Umístěte pesar do polohy, kterou Vám ukázal Váš lékař. Přitom dávejte pozor na přesnou polohu kaloty pod močovou trubicí. Pesar je správně umístěn, pokud netlačí.

Jak urethra pesar vyjmu?

Také před vyjímáním pesaru byste si měla umýt ruce. Poševní vchod můžete navlhčit lubrikačním gelem Kalotu jednoduše odsuňte stranou, uchopte ukazováčkem kruhovou část a vyjměte pesar z pochvy.

Potom pesar omyjte teplou vodou s jemným intimním mýdlem. Následně pesar dobře opláchněte a nechte jej usušit. Dezinfekce a sterilizace není nutná. Pokud přesto chcete pesar sterilizovat, stačí krátce 1-2 min. povařit v dostatečném množství vody.

Ke správné hygieně a péči o intimní místa použijte např. dámské intimní mýdlo s nízkou hodnotou pH (3,8 až 4).

Co mám dělat, když mi moč i přes pesar mimovolně uniká?

Dojde-li navzdory uloženému pesaru k mimovolnému úniku moči, je nutné zkontrolovat, zda je kalota správně umístěná, případně změnit velikost pesaru.