www.pesary.czInformace a objednávky

symbol telefonu

partnerské weby

Stále více žen
trpících inkontinencí
nebo descenzem využívá
podpůrný pesar jako
diskrétního spojence.

Od října 2021
HRADÍ AŽ 80 %
CENY PESARU
POJIŠŤOVNA!

FAQ – miskový pesar

K čemu slouží léčba miskovým pesarem?

Miskové pesary se používají zejména při léčbě potíží, které vznikají lehkým poklesem pochvy a dělohy. Tyto poklesy mohou být vyvolány např. vrozenou slabostí vazivové tkáně, nedostatkem hormonů po přechodu nebo těhotenstvím a porodem. Pomocí léčby pesarem – podporované cvičením pánevního dna a příp. krémy obsahujícími estrogen – se často podaří potíže zlepšit natolik, že je možné obejít se bez pesaru. Nedosáhne-li léčba požadovaného úspěchu, je možné alespoň dočasně vyměnit perforovaný miskový pesar za kostkový.

Jaké má účinky perforovaný miskový pesar?

Perforovaný miskový pesar vytváří širší položení dělohy na pánevní dno a tím se stará o lepší přilnavost. To působí proti poklesu pochvy a dělohy. Nositelka musí ale mít alespoň omezeně nosné pánevní dno.

Jaký pesar je vhodný právě pro mě?

Výběr správné velikosti je předpokladem správné léčby a vymizení potíží. Perforované miskové pesary nabízíme v různých velikostech (50 až 95 mm).

Váš lékař zjistí, jaká velikost je pro Vás vhodná. Zvolí pro Vás ten nejmenší pesar, který bude ještě bezpečně držet. Po zavedení byste měla pesar otestovat tím, že několikrát zakašlete, zatlačíte a budete se pohybovat. Po testu lékař zkontroluje, zda-li pesar zůstal na původním optimálním místě. Věnujte pozornost také tomu, abyste so mohla se zavedeným pesarem bez problémů vymočit.

Po několika týdnech resp. měsících lékař zkontroluje, zda je třeba případně vyměnit velikost pesaru za jinou. Aby byly docíleny co nejlepší účinky, je léčba často prováděna se stále většími velikostmi. Případně Vám lékař doporučí vyměnit perforovaný miskový pesar za kostkový.

Pesary jsou vyrobeny ze silikonu, který je vyvinutý speciálně k lékařským účelům a neškodí tkáni. Pesary jsou flexibilní a dají se snadno složit resp. stlačit. To velmi usnadňuje zavádění a vyjímání pesarů. Otvory v perforovaném miskovém pesaru může lépe odtékat poševní sekret. Každá žena by měla používat vlastní pesar.

Jak si perforovaný miskový pesar zavedu?

Perforovaný miskový pesar byste si měla zavést do pochvy vždy ráno a večer jej znovu vyjmout. Pokud nejste schopná pesar zavádět, nechte pesar zavedený, ale pak lékaře navštěvujte cca 1krát měsíčně z důvodu kontroly a hygieny.

Předtím než začnete se zaváděním pesaru, měla byste si umýt ruce. Ke snadnějšímu zavádění pesaru se osvědčilo použití lubrikačního gelu, nebo použijte krém obsahující estrogeny, který Vám doporučí Váš lékař.

Jsou různé vhodné polohy ke snadnému zavedení pesaru. Pomoci Vám může, když si ve stoje opřete jednu nohu o hranu postele. Mnohé ženy si pesar zavádějí snadněji v podřepu nebo vleže. Můžete se také s lehce pokrčenýma nohama opřít o zeď a pesar si zavést v této poloze. Je třeba vyzkoušet více možností, abyste našla polohu, která Vám bude nejvíce vyhovovat.

Pesar přeložte a zaveďte do pochvy. Umístěte pesar do polohy, kterou Vám ukázal Váš lékař. Dbejte na to, abyste složený pesar vložila do pochvy co nejdále potom misku jednoduše posuňte dopředu a nahoru. Pesar je správně umístěn, pokud netlačí. Pokud není perforovaný miskový pesar na správném místě, nemůže vykonávat svou podpůrnou funkci a při zátěži vyklouzne.

Jak perforovaný miskový pesar vyjmu?

Také před vyjímáním pesaru byste si měla umýt ruce. Pochvu můžete navlhčit lubrikačním gelem. Ukazováčkem uchopte perforovaný miskový pesar za otvor uprostřed a z pochvy jej vyjměte.

Potom pesar omyjte teplou vodou s jemným intimním mýdlem. Následně pesar dobře opláchněte a nechte jej usušit. Dezinfekce a sterilizace není nutná. Pokud přesto chcete pesar sterilizovat, stačí krátce 1-2 min. povařit v dostatečném množství vody.

Ke správné hygieně a péči o intimní místa použijte např. dámské intimní mýdlo s nízkou hodnotou pH (3,8 až 4).

Co mám dělat, když nemohu pesar vyjmout?

Pokud byste měla problémy s vyjmutím pesaru, nemusíte mít obavy z žádných komplikací. Tyto měkké pesary mohou zůstat v pochvě až několik týdnů, aniž by měly negativní účinky. Váš lékař Vám pesar vyjme při Vaší návštěvě (do čtyř týdnů).