www.pesary.czInformace a objednávky

symbol telefonu

partnerské weby

kostkový pesar

Stále více žen
trpících inkontinencí
nebo descenzem využívá
podpůrný pesar jako
diskrétního spojence.

Od října 2021
HRADÍ AŽ 80 %
CENY PESARU
POJIŠŤOVNA!

Kostkový pesar


Návod

Oblast použití:

Pomocí kostkového pesaru lze léčit různé stupně poklesu pochvy. Pokud je pokles natolik velký, že se pochva částečně vyhrne ven, hovoříme o výhřezu. Vždy podle toho, jaký orgán klesá na pochvu a tím ji tlačí ven, rozlišujeme pokles nebo výhřez močového měchýře, dělohy a/nebo konečníku. Pomocí kostkového pesaru zavedeného do pochvy lze klesající orgány vrátit opět do jejich původní polohy. Kostkový pesar přitom drží díky efektu přísavek lépe než jiné formy pesaru. Kostkové pesary jsou vhodné také pro uvolnění otlaků a rozšíření poševních zúženin. Indikace léčby je při poruchách vyprazdňování močového měchýře, při potížích při pohlavním styku a před plánovanými operacemi. Z důvodu flexibility materiálu šetrného ke tkáni lze kostkový pesar zpravidla bez námahy vlastnoručně zavést a vyjmout.

Velikost:

Délka hran kostky určuje její velikost, v nabídce jsou různé velikosti od délky hran minimálně 25 mm (velikost 0) do délky hran maximálně 75 mm (velikost 9). Správný výběr ošetřujícím lékařem je podmínkou pro správné přilnutí a stav bez obtíží: Kostka by měla být tak velká, aby dobře držela i při zatlačení, kašlání a pohybu. Příliš velká kostka však může tlačit na močový měchýř nebo střevo a je také obtížnější ji vyjmout. Léčba by měla být zahájena kostkou, která drží i při zakašlání a zatlačení. Po několika dnech nebo týdnech může být případně zapotřebí změna velikosti pesaru. Při léčbě poklesu pochvy se přechází spíše na menší model, při léčbě zúžené pochvy spíše na větší model.

kostkový pesar - návod

Použití:

Obecně si kostkové pesary po počáteční instruktáži lékařem nebo jinou odbornou osobou vyměňuje pacientka sama. Kostkový pesar by se měl každý den večer vyjmout a ráno opět zavést. Tak se mohou poševní stěny přes noc zotavit. V některých případech však může být smysluplné používat pesar i v noci pro přípravu tkáně před operací. To by se mělo provádět pouze na příkaz lékaře. Při větším prolapsu může u pacientek vyžadujících péči sestra na noc vložit menší pesar nebo pesar pouze přibližně jedenkrát týdně vyjmout a ráno s dostatečným množstvím krému opět vložit. Nezávisle na věku pacientky je prospěšné při zavádění kostkového pesaru nanést přes 2-3 hrany kostky mast obsahující estrogen. Tím se dosáhne nejen kluzného efektu, ale i lepšího prokrvení tkání a tvorby normální poševní flóry. Pro docílení kluznosti je zapotřebí relativně velkého množství krému (velký povrch), doporučujeme použití krému s nízkou dávkou estriolu s 0,1 mg estriolu/1 g krému, ve výjimečných případech s 0,5 mg estriolu/1 g krému.

Pro zavedení kostkového pesaru položte nohu podobně jako při zavádění tamponu na stoličku nebo hranu postele, pokud je to příliš obtížné, může být rovněž dostačující zavedení pesaru s mírně rozkročenýma nohama popřípadě s opřením se o stěnu nebo vleže. Přitom posunujte kostku co nejvíce do pochvy. Pouze tehdy pesar správně sedí a netlačí. Pro vyjmutí tahejte kostku za vytahovací provázek - nejlépe v různých směrech, popřípadě také s lehkým tlačením - směrem dolů, dokud je cítit odpor muskulatury pánevního dna. Pomocí ukazováčku a/nebo prostředníčku lze hrany pesaru a také vakuum dále uvolnit a pesar vytáhnout směrem dolů při současném mírném táhnutí za provázek.

Vedlejší účinky/komplikace:

Pokud by se provázek výjimečně přetrhnul, měl by lékař pesar brzy vyjmout. U žen, které mají skrytou formu oslabení močového měchýře ("skrytá inkontinence") může nošení pesaru zviditelnit oslabení močového měchýře. V těchto případech byste měla se svým ošetřujícím lékařem konzultovat, zda byste například měla přejít na jiný model (pesar s uretrální olivkou nebo miskový pesar s uretrální olivkou) nebo zda má být prováděna jiná léčba. Měly by být respektovány kontraindikace pro krémy s estriolem (například těhotenství, kojení, tumory závislé na estrogenu). U pacientek odkázaných na pečovatelskou péči nebo u velmi bázlivých pacientek může být žádoucí zapojení pečovatele nebo rodinného příslušníka do manipulace s výměnou.

Upozornění:

Výrobek by měla používat vždy pouze jedna pacientka a lze jej skladovat při pokojové teplotě. Čištění pesaru se může provádět pod vlažnou tekoucí vodou bez použití dezinfekčního přípravku.